Żyjemy w czasach dynamicznych zmian, które znajdują swoje odbicie również w aranżacji miejsc pracy. Tradycyjne przestrzenie coraz częściej są wypierane z rynku przez nowoczesne rozwiązania, znane pod nazwą smart office, czyli inteligentne biura, ściśle dostosowane do potrzeb użytkowników. Przyszłość należy do elastycznych, łatwych do modyfikacji projektów, zgodnych z zasadami ekologii.

Wydajność i oszczędność

Tworzenie przyjaznych, ergonomicznych, wielofunkcyjnych miejsc pracy służy dwóm nadrzędnym celom: zwiększaniu ludzkiej wydajności przy jednoczesnej minimalizacji biznesowych kosztów utrzymania biura. Wydajność związana jest z komfortem przebywania w danym otoczeniu, a także ochroną przed dystraktorami, które rozpraszają uwagę. Liczy się nie tylko fizyczny, ale także psychiczny komfort pracowników. Obecnie obserwujemy trend, aby każdy użytkownik przestrzeni miał możliwość wyboru optymalnego miejsca, w zależności od aktualnych potrzeb. Przestrzeń staje się zatem współdzielona, pozbawiona sztywnych podziałów.

Z kolei ograniczenie kosztów obejmuje szereg innowacji, począwszy od oszczędności energii elektrycznej po wyposażenie w intuicyjny, łatwy w obsłudze sprzęt. Można do niej zaliczyć również przenoszenie ciężaru odpowiedzialności za wykonanie zadań na pracowników, którzy podlegają coraz mniejszemu nadzorowi przełożonych.

Biuro po COVID-19

Pandemia unaoczniła fakt, że organizacja tradycyjnych biur jest zbyt mało elastyczna i nie przystaje do dynamicznej rzeczywistości. Przestrzenie pracy powstające po COVID-19 są projektowane w ten sposób, aby umożliwiały zarówno zajęcia stacjonarne, jak i hybrydowe, a w razie konieczności zamknięcia biura na jakiś czas, generowały jak najmniejsze koszty utrzymania. Równie ważne stały się kwestie higieniczne, związane z łatwością dezynfekcją powierzchni czy montażem dodatkowych osłon.

Smart office to przestrzeń, którą z powodzeniem można dopasować do potrzeb użytkownika. Jeśli poszukują Państwo nowoczesnych rozwiązań komercyjnych, zapraszamy do kontaktu z firmą Fusion Design.