To architekci decydują o układzie przestrzeni. Przygotowując aranżacje wnętrz, przekształcają pomieszczenia, często uwzględniając także przebudowę ich podziału, aby osiągnąć pożądany rezultat. Z drugiej strony dbają również o zachowanie w całej tej przestrzeni pewnej harmonii, ładu aranżacyjnego i piękna.

Architekt wnętrz pomaga odkryć i wydobyć prawdziwy potencjał pomieszczenia. Patrząc na ściany widzi możliwości, a nie ograniczenia. Posiada nie tylko wrażliwość estetyczną, ale także wiedzę odnośnie materiałów wykończeniowych, które może wykorzystać do tworzonych przez siebie projektów aranżacyjnych. Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty przygotowuje plan, który zapewni odpowiednią komunikację w pomieszczeniu oraz poprawi jego funkcjonalność. Przy ewentualnej przebudowie przestrzeni zwraca uwagę na elementy stałe, których nie sposób przenieść – przyłącza mediów, ściany nośne, szachty, a także wszelkiego rodzaju instalacje. Wykorzystuje tę wiedzę dla zmaksymalizowania korzyści płynących z istniejącego układu przestrzennego. Oczywiście nie bez znaczenia podczas tworzenia projektu aranżacji każdego pomieszczenia, jest gust, oczekiwania oraz indywidualne potrzeby naszych Klientów.

Architektura wnętrz to często także konieczność stanięcia przed wyzwaniem całkowitej metamorfozy urządzanego pomieszczenia. Takie zlecenia, w przypadku których aranżacja wnętrz polega nie tylko na podkreśleniu jego stylu, ale również stworzeniu złożonego projektu architektonicznego, są zwykle najciekawsze, choć – przez stopień swojego skomplikowania – wymagające również dużej wiedzy i doświadczenia. Właśnie dlatego odpowiednio dopracowany układ pomieszczenia, współgrający z projektem wystroju, stanowi podstawę przy planowaniu zmiany wyglądu danego miejsca.