Wrażliwość estetyczna, dbałość o szczegóły, ciekawość, a także zmysł przestrzenny.

Współpracuje z reguły z architektami (z uprawnieniami bez ograniczeń) oraz specjalistami w zakresie instalacji. Celem jego działania jest przede wszystkim zmiana układu przestrzeni na bardziej funkcjonalną, przy uwzględnianiu przepisów Prawa Budowlanego. Osoba, świadcząca w tym zakresie usługi, posiada wiedzę na temat różnych technik i materiałów stosowanych przy wykończeniach pomieszczeń. Zna się na detalach i stylach architektonicznych.

 


 


Projektant odpowiedzialny jest za zaaranżowanie przestrzeni w sposób estetyczny i zarazem funkcjonalny. Jego decyzje wpływają na ostateczny wygląd pomieszczenia. Wybiera meble i dekoracje, kolory ścian, rodzaj firan, tkaniny na poduszki, itp. Ma na uwadze ergonomię  i bezpieczeństwo. Posiada wiedzę o konkretnych cechach różnych materiałów i dobiera wszystkie komponenty tak, aby tworzyły spójną całość. Tworzy nastrój w pomieszczeniach również za pomocą oświetlenia. Dobiera moc natężenia światła oraz odpowiednio rozmieszcza oprawy w obiekcie.


Zawody architekta i projektanta wnętrz wzajemnie się uzupełniają. Współpraca pozwala na stworzenie przestrzeni użytkowej z optymalnie rozplanowanym układem elementów i estetyczne.