Odpowiednia aranżacja przestrzeni, w której wykonywana jest praca w trybie siedzącym może w widoczny sposób przełożyć się na poprawę produktywności, a także samopoczucia zatrudnionych w tym miejscu osób. Zielone biuro to jednak nie tylko styl wystroju, ale też określone działania, jakie powinna podjąć firma. Czym więc cechuje się tego rodzaju przestrzeń? Objaśnienie znajduje się w poniższym artykule, zapraszamy do lektury.

Atrakcyjny wystrój pomieszczeń

Przede wszystkim warto potraktować to określenie dość dosłownie i zadbać o obecność żywych roślin. Wpłyną one bowiem na poprawę jakości powietrza, akustykę, a także uatrakcyjnią wystrój. Dostępne są różne ciekawe opcje do wyboru – rośliny w małych doniczkach do ustawienia na biurkach, regałach i parapetach, w dużych donicach do postawienia na podłodze, a nawet zielone ściany.

Uważa się, że obecność żywych roślin przyczynia się do poprawy koncentracji pracowników, co z kolei przekłada się na większą wydajność. Ponadto jest to łatwy sposób na poprawę walorów wizualnych przestrzeni.

Istotny aspekt – ekologia

Zielone biuro powinno być również budynkiem przyjaznym dla środowiska. Dlatego też warto wprowadzić segregację śmieci, stosowanie energooszczędnych rozwiązań, ograniczenie produkcji śmieci (zwłaszcza w kontekście jednorazowych odpadów) oraz dbanie o inne ekologiczne aspekty. Przyczyni się do nie tylko do mniej szkodliwego wpływu na środowisko, ale także umożliwi oszczędność pieniędzy np. dzięki stosowaniu energooszczędnych żarówek.

Dbałość o ekologiczne aspekty stanowi również cenny atut, na który mogą zwracać uwagę inne firmy potencjalnie zainteresowane współpracą i nie tylko.

Praca w zielonym biurze

Tego rodzaju przemiany można wprowadzać stopniowo – zmienić niektóre wybrane rozwiązania na bardziej ekologiczne, dodać kilka roślin do przestrzeni, umieścić w niej trochę akcentów w zielonym kolorze. Z czasem można rozwijać proces, aby jego efektem było biuro przyjazne środowisku, a także pozytywnie wpływające na samopoczucie pracowników.