Co kryje się za określeniem “optymalizacji przestrzeni biurowej”? Szereg różnych czynności, których cel jest jeden – jak najlepiej wykorzystać potencjał powierzchni, którą zarządzamy. To zarazem sposób na aranżację pomieszczeń biurowych czy komercyjnych w taki sposób, aby poprawić warunki pracy, a tym samym zwiększyć produktywność i zadowolenie pracowników. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, a tym samym rozważyć wprowadzenie potrzebnych zmian.

Zarządzanie przestrzenią biurową i komercyjną

Pomieszczenia przeznaczone do pracy biurowej nie zawsze spełniają wszystkie założenia. W przypadku, gdy nie zostaną dostosowane do profilu prowadzonej działalności, metrażu, a przede wszystkim indywidualnych potrzeb pracowników, mogą z czasem utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych. Wiążą się z tym również kwestie finansowe. Pomieszczenie zbyt duże generuje zbędne koszty, zbyt małe – wpływa negatywnie na komfort pracy. Dlatego tak istotne jest efektywne zarządzanie przestrzenią. Dowiedzmy się, jak się za to zabrać.

Optymalizacja przestrzeni

Aby przystąpić do wdrażania sensownych zmian, należy poznać potrzeby pracowników. Warto dowiedzieć się, jakich rozwiązań oczekują i co sprawiłoby, że wykonywanie obowiązków zawodowych będzie przebiegać znacznie efektywniej. Należy również odkryć pełen potencjał przestrzeni biurowej czy komercyjnej. Wnętrzami o jakim metrażu dysponujemy? Czy istnieje szansa na rozbicie miejsc pracy na kilka pomieszczeń? Czy pojawiła się potrzeba stworzenia dodatkowych obszarów i jaki charakter będą mieć: bardziej, mniej formalny?

Gdy zbierzemy wszystkie dane, przystępujemy do tworzenia i aranżowania przestrzeni. Jesteśmy odpowiedzialni zarówno za stworzenie komercyjnego projektu indywidualnie dopasowanego do potencjału wnętrza, oraz za późniejsze wdrożenie zaproponowanych zmian. Efekt tych działań powinien być synergiczny – a zatem jak najpełniej łączyć wizję projektanta z oczekiwaniami przedsiębiorcy. Udowadniamy, że jest to jak najbardziej możliwe.