Warto zadbać o to, aby przestrzeń do pracy była przyjazna nie tylko pracownikom, ale także środowisku i wpływała na oszczędność finansową. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą przełożyć się na korzyści ekologiczne i zarazem ekonomiczne. Jak należy więc urządzić energooszczędne biuro? Zapraszamy do lektury artykułu, który podsuwa kilka pomysłów.

Komfort pracowników i ekologia

Aspekty, na jakie należy zatem zwrócić uwagę, to wentylacja oraz ogrzewanie. Do dużych strat może bowiem przyczyniać się utrata ciepła w budynku spowodowana m.in. nieszczelnymi oknami, nieodpowiednią izolacją ścian lub często otwieranymi drzwiami.

Niekorzystnie na temperaturę wpływa także źle działająca wentylacja, która prowadzi do częstego wietrzenia pomieszczeń, przez co powstają przeciągi oraz obniża się temperatura. Efektem tego mogą być duże straty w energii, gdyż zachodzi potrzeba mocniejszego ogrzewania biura. Oszczędnym rozwiązaniem jest więc zadbanie o odpowiednią izolację cieplną i prawidłowo funkcjonującą wentylację. Warto także rozważyć sufit podwieszany, który sprawi, że do ogrzania pomieszczeń konieczna będzie mniejsza ilość energii.

Ekologiczne oświetlenie w biurze

Istotne jest też dbanie o odpowiednie światło, które będzie w mniejszym stopniu wpływać na zmęczenie oczu i komfort pracowników. Warto więc zdecydować się na energooszczędne oświetlenie, które zapewni optymalny poziom jasności i mniejsze zużycie prądu.

Należy też zwrócić uwagę na wyłączanie niepotrzebnych urządzeń, zwłaszcza po skończonej pracy. Najlepiej w tym celu sprawdzą się listwy z wyłącznikiem prądu umożliwiające szybkie odłączenie od źródła zasilania kilku sprzętów na raz.

Ekologiczne biuro

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też wymiana starych sprzętów na nowoczesne, które zazwyczaj cechują się mniejszym zużyciem prądu i lepszym działaniem. Zastosowanie nawet wybranych spośród przedstawionych wyżej rozwiązań może w widoczny sposób przyczynić się do tego, że biuro stanie się energooszczędne.