Styl angielski – wielki powrót do źródeł

Styl angielski to prostota i wyrazistość form dostosowana do nowoczesnego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na ergonomię.

Obecnie mocno zarysowany. Widoczny jest powrót do źródeł. Ale właściwie skąd ta stylistyka się wywodzi? Dosyć wyraźnie wyróżniamy dwie podstawowe tendencje. Pierwsza nawiązuje do wiejskiej kuchni. Druga natomiast zawiera w sobie pozostałości stylowej, bogatszej w zdobnictwie, angielskiej tradycji gregoriańskiej i wiktoriańskiej, niezwykle pasującej do okazałych rezydencji i apartamentów wiekowych kamienic.

Czym charakteryzuje się ten styl?

Warto w tym miejscu skupić się na kuchni, jako sercu domu, która ma charakter otwarty, z dużym, widocznym okapem, obszernym blatem roboczym oraz charakterystycznym kredensem. Często, mając na uwadze ergonomię, charakterystycznym meblem kuchni angielskiej jest wyspa robocza. Całość uzupełniona jest elementami dekoracyjnymi, które stanowią otwarte półki, przeszklone, stylizowane szafki, grafiki, stylowe oświetlenie, a w kuchni nawiązującej do stylu Cottage – wiszące metalowe garnki i patelnie. Meble wykonane z naturalnych materiałów – drewno i kamień – są wyraźnie rozdzielone i stanowią luźne, pojemne zabudowy. Jedynie w stylu wiktoriańskim elementy zabudowy kuchennej są bardziej skupione, tworząc zwięzłą całość. Fronty szafek zazwyczaj są ozdobne, pofalowane, jednak zachowują styl klasyczny.

Wszystko to sprawia, że kuchnie klasyczne bronią się przez lata, wyglądają zawsze atrakcyjnie, niezależnie od przemijających trendów, a wyposażone w nowoczesną technikę kuchenną, również stylizowaną, doskonale sprawdzają się w codziennej pracy.

Jak urządzić angielski salon, gabinet i sypialnię ?

Urządzając dom w stylu klasycznym to właśnie tu – w salonie, gabinecie i sypialni możemy zaznaczyć klimat klasycznej elegancji eklektycznego stylu wiktoriańskiego i gregoriańskiego. W stylu tym wnętrza utrzymane są w jasnej, ciepłej kolorystyce. Dla mebli są to odcienie kremowe, jasnego orzecha, stonowane, nawiązujące do mebli z epoki Ludwika XVI. Na ścianach często występują tapety, o ornamentach roślinnych lub klasycznych; często są to pionowe pasy lub scenki z życia dworskiego; profilowane listwy i zapomniana już lekko boazeria. Na podłogach drewniany parkiet lub polerowane, jasne płytki, a w sypialni przytulna, ciepła wykładzina. W gabinecie nie może zabraknąć zabudowy meblowej w formie stylizowanej biblioteczki, z oszklonymi witrynami. Całość uzupełniają skrzyniowe taborety, sekretarzyki i oczywiście owalne lub okrągłe stoliki okolicznościowe. Sypialnia, której sercem jest duże łoże, dopełniają nocne szafki, toaletka, parawan, bieliźniarki lub komody.

Klimat podkreślają i dodają przytulności ozdobne, mięsiste tkaniny dekoracyjne w oknach, narzuty, tapicerowane, stylizowane fortele i sofy. Całość można określić mianem sentymentalnej podróży w przeszłość z dużym akcentem na rodzinne pamiątki i bibeloty oraz meble niejako zbierane przez pokolenia. Niezbędnym elementem salonu jest tradycyjny kominek, z charakterystycznym gipsowym lub drewnianym wykończeniem.

Można śmiało powiedzieć, że styl angielski jest ponadczasowy, ciepły i rodzinny. Kolorystyka i dodatki wybierane są według klucza, który pozwala na łączenie wielu elementów w taki sposób aby wnętrza były funkcjonalne i wygodne.