Rady dla szczęśliwych posiadaczy małych mieszkań !

Przy urządzaniu małych mieszkań liczy się praktycznie każdy centymetr. Warto zatem, przy wyborze elementów wyposażenia, zwrócić szczególną uwagę na gabaryty sprzętów.

Można śmiało powiedzieć, że aspekt funkcjonalny ma ogromne znaczenie, a sztuką jest połączenie funkcjonalności z designem. Przy małych wnętrzach nagromadzenie sprzętów może powodować uczucie zagracenia i chaosu. Unikamy więc zbędnych elementów dekoracyjnych, staramy się stosować proste formy, gładkie płaszczyzny, unikamy wzorzystych
materiałów obiciowych czy kwiecistych fornirów.

W małym mieszkaniu strefy: kuchenna, wypoczynku i pracy praktycznie nakładają się na siebie lub służą wielu funkcjom.

Meble zwykle mają kilka zadań – pokój dzienny z sofą dla gości na co dzień w nocy staje się sypialnią z rozkładanym łóżkiem. Warto zatem pamiętać aby nie dzielić przestrzeni optycznie – dobrze, gdy strefy przenikają się wizualnie, w ten sposób zyskujemy wrażenie spójności. Dobrym rozwiązaniem jest np. stół lub wyspa pełniąca funkcję stołu i blatu roboczego równocześnie umieszczona na granicy kuchni pokoju dziennego.

Jeśli jednak w obrębie wnętrza widzimy potrzebę oddzielenia funkcji warto, żeby podziały były lekkie, nie dosłowne, np. w formie ażurowych parawanów czy mobilnych półtransparentnych ścianek.

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest stosowanie luster oraz powierzchni błyszczących np. mdf lakierowany. Zyskujemy przez to wrażenie głębokiej perspektywy i przestronności.

Szczególnym wyzwaniem w małych wnętrzach staje się zagospodarowanie kuchni oraz miejsc do przechowywania typu ukryte szafy czy mini garderoby. I tutaj pomocne okazują się nowoczesne systemy kuchenne i garderobiane np. deska do pasowania z systemem montowanym bezpośrednio w przestrzeni szuflady. Warto korzystać z rozwiązań szeroko już w tej chwili dostępnych na rynku.

Aranżacja wnętrz – graj kolorem

Jeśli chodzi o kolorystykę – ogólnie przyjęta zasada mówi, że jasne, pastelowe barwy nadają wnętrzom przestronności. Jednak mogą sprawiać wrażenie braku pomysłu na własne wnętrze.

Jestem zdania, że kolor powinien być odzwierciedleniem charakteru właściciela wnętrza, dlatego jeśli ktoś faktycznie lubi intensywne kolory, dobrze się z nimi czuje, powinien je zastosować.

Warto pamiętać o kilku regułach, które szczególnie w aranżacji małych przestrzeni będą istotne:

  • unikamy nagromadzenia kilku intensywnych kolorów na wspólnej przestrzeni;
  • wybieramy jeden spokojniejszy kolor bazowy i dopełniamy mocnym akcentem kolorystycznym, nie koniecznie w formie koloru ścian ale np. jako dodatki typu dekoracyjne poduchy, narzuty, zasłony itp. czyli elementy do szybkiej metamorfozy, gdy zapragniemy zmian;
  • pionowe pasy rozciągają wnętrze ku górze równocześnie skracając perspektywę, czyli potęgują wrażenie zmniejszenia przestrzeni;
  • poziome podziały wizualnie wydłużają przestrzeń dodając przestronności;
  • ciemne kolory wydają się być bliżej, jasne dalej, a więc ciemne barwy optycznie zmniejszą przestrzeń.

Niebagatelne znaczenie w małych przestrzeniach odgrywa odpowiedni dobór oświetlenia. Świadome usytuowanie punktów świetlnych może wydobywać wybrane elementy wystroju, podkreślając plastykę przestrzeni. Światło skierowane ku górze optycznie podwyższa pomieszczenie, intensywne oświetlenie punktowe skierowane ku dołowi potęguje wrażenie obniżenia. Warto, aby wnętrze wyposażone było w kilka źródeł światła dostosowanych do wybranych funkcji np. o odpowiednim natężeniu i barwie do nauki i pracy; dodatkowe, punkowe z możliwością regulacji do czytania przy łóżku; przyjemne, ciepłe rozproszone do odpoczynku.