Minimalizm we wnętrzach kojarzy się surowo, prosto i sterylnie. Korzeni tego stylu należy szukać w Japonii i utożsamiać z takimi określeniami jak perfekcja, prostota, harmonia i spokój wewnętrzny, mocno wpisanymi w tę kulturę. I choć wnętrza minimalistyczne na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało przyjazne i nieco chłodne, to w codziennym użytkowaniu zyskują dzięki wielu elastycznym, przemyślanym rozwiązaniom funkcjonalnym. Proste, geometryczne formy, stonowane kolory (szarości, beże, biel, czerń), minimalna ilość dodatków, dodają wnętrzom przestrzeni, powodując, że nawet małe wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne.

Wnętrze minimalistyczne wcale nie musi być nudne. Dobrym zabiegiem jest wybranie jednego, intensywnego koloru jako akcentu (np. koloru czerwonego) dla całego wystroju, tak aby zyskać na atrakcyjności, dodaje energii, przy równoczesnym zachowaniu równowagi.

Wnętrza minimalistyczne wyglądają zwykle na luksusowe, wysublimowane, przemyślane i istotnie tak jest. Najczęściej używanymi materiałami są kamień, stal, aluminium, MDF lakierowany na wysoki połysk, szkło barwione typu lacobel.

Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym nie jest proste. Wymaga doświadczenia i odwagi. Tutaj architekt wnętrz projektując musi zwrócić dużą uwagę na detale, zarówno na etapie projektowania jak i aranżacji wnętrz.

Nie zapominając przy tym o zasadzie im mniej tym lepiej.