Projektowanie biur jest wyzwaniem dla architektów wnętrz. Wygląd pomieszczeń biurowych na pewno jest ważny, ale liczy się przede wszystkim ergonomia.

Sam termin „ergonomia” oznacza „naukę o pracy” i został wymyślony już w XIX wieku przez profesora Wojciecha Jastrzębowskiego. Jest to praktyczna dziedzina nauki, która zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka.

Jednym z kluczowych elementów ergonomii jest jak najlepsza organizacja stanowiska pracy. Do najważniejszych zalet ergonomicznych stanowisk pracy należą:

  • Pobudzenie innowacyjności. Źle dobrane stanowisko pracy osłabia kreatywne myślenie. Człowiek, który na stanowisku pracy czuje się niekomfortowo, rzadziej wpada na świetne pomysły.
  • Wzrost skupienia w pracy. Jeśli pracownik nie czuje się dobrze w swoim miejscu pracy, osłabia się jego koncentracja. To z kolei odbija się na jakości i efektywności jego pracy, a więc negatywnie wpływa na kondycję całej firmy.
  • Utrzymanie dobrego zdrowia. Nieodpowiednie wyposażenie stanowiska odbija się na zdrowiu. Zła organizacja miejsca pracy może skutkować dolegliwościami ortopedycznymi, przeziębieniami, a także stanami depresyjnymi, co szerzej wyjaśnimy w dalszej części tekstu.
  • Poprawa nastroju. Nieergonomiczne miejsce pracy osłabia samopoczucie, które w pracy jest bardzo potrzebne.

Samo dobranie mebli – tych robionych na wymiar i tych gotowych – to już druga połowa sukcesu. W ergonomicznym biurze ważne jest ich ustawienie wraz ze sprzętem biurowym. Poprawia to komfort pracy i nie naraża pracowników na dolegliwości typu: bóle kręgosłupa, bioder czy kolan.

Liczy się także oświetlenie. Światło dzienne jest najważniejsze – jak największy dostęp do niego to podstawa. Mała ilość dziennego światła może wywoływać stany depresyjne.

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do pracy – im większa, tym lepiej. Stanowi też o tym i Kodeks pracy.

Jeżeli chodzi o sztuczne oświetlenie, to jego natężenie powinno być nie mniejsze niż 500 luksów. W razie potrzeby warto zastosować dodatkowe oświetlenie miejscowe. Wykorzystuje się coraz częściej diody LED-owe, które emitują mniej ciepła niż żarówki czy halogeny.

Jednym słowem, zapewnienie ergonomicznego stanowiska pracy oraz zaprojektowanie ergonomicznego biura jest sprawą najważniejszą dla szefostwa, które dbając o pracownika – dba o rozwój swojej firmy.