Styl prowansalski jest związany z rustykalnym – oba nawiązują do klimatu wsi i domowego ciepła. Narodził się we francuskiej Prowansji. Jest stylem bardzo wdzięcznym, bo doskonale można go połączyć z klasyką, nowoczesnością i wymienionym już stylem rustykalnym.

Charakterystyczne kolory dla stylu prowansalskiego to biały, kremowy, kość słoniowa, écru, niebieski, błękitny, fioletowy, lawendowy, fiołkowy, różowy, szary, beżowy i żółty.

Nieodzowne w stylu prowansalskim są dodatki, które nadają wnętrzom charakterystycznego wyglądu i domowej przytulności. Styl ten jest delikatny i romantyczny, a wyróżniającymi elementami są na przykład: kwiaty, suszone kwiaty, zioła czy trawy (tutaj charakterystyczna jest lawenda, która występuje w Prowansji i jest elementem dekoracyjnym, również na meblach i dodatkach), wiklinowe kosze, ceramiczne doniczki, kubki, wazy, kryształowe żyrandole czy lampy z materiałowymi abażurami, tkaniny jedwabne, aksamitne, proste lub fantazyjnie upięte firanki, hafty, gobeliny, parawany, charakterystyczne drewniane belki, łóżka żeliwne lub drewniane, obrazy, krzesła z profilowanymi nogami.

Wzory, to głównie kwiaty, wzory geometryczne lub kamienne. Meble i akcesoria mogą też być gładkie i bez żadnych wzorów, co jeszcze bardziej pomaga w komponowaniu z różnymi dodatkami.