Trendy jesień-zima 2014/2015

Trend to fala, czasem objawia swą siłę gwałtownie i „wywraca zastany porządek do góry nogami”, czasem drąży skałę przez długi czas, z niezmiennie z umiarkowana siłą. Wtedy śmiało mówimy ” to jest ciągle moden, ponadczasowe”. Sezon jesień-zima 2014/2015 to trzy główne nurty: kolorowe etno, styl rustykalny z sentymentalną nutą oraz królujące od lat retro.

To są style, którymi łatwo zmienimy wnętrze poprzez dodatki.


Styl etniczny

Styl zakorzeniony w naturze, a więc pełny ciepłych brązów, bezy i głębokich oliwkowych zieleni. Nie zabraknie w nim żółci, pomarańczy, czerwieni.  Wnętrze w stylu etno charakteryzuje się dodatkami z naturalnych materiałów. W takim mieszkaniu chętnie zagoszczą wszelkie wełniane pledy, lniane zasłony i narzuty. Zwykle są to mocne, energetyczne orientalne wzory ale styl etno to też gładkie materiały. Obecnie na topie są wszelkie afrykańskie wzory jednak nie należy w swych poszukiwaniach ograniczać się jedynie do czarnego lądu.

Styl etno to również dodatki rękodzieło, dlatego dobrym uzupełnieniem będą drewniane figurki, misy, podkładki na stół. Nie możemy pominąć ręcznie plecionych dywanów i dekoracyjnych poduszek z haftami dekoracyjnymi, charakterystycznymi nadrukami.

Etno kojarzy nam się z przyrodą, ze słońcem, ciepłem i wakacjami a więc w sam raz na zimową metamorfozę mieszkania. 


Styl rustykalny

Kojarzony z sielskim klimatem i wiejską rezydencja śmiało wkroczył do miast. Styl rustykalny to tęsknota za przyrodą, prostotą życia, ciepły, tworzący przytulną atmosferę.  . W kolorystyce królują: kolor biały, jasne beże, jak również pastelowe zielenie i błękity. Jak na styl wiejski przystało w zdobnictwie nie może zabraknąć wyrazistych ludowych wzorów. Jeśli chodzi o materiały to bezwzględnie musi pojawić się drewno, najlepiej surowe, z widocznym usłojeniem lub malowane.  Przytulną, sielską atmosferę tworzą naturalne tkaniny – len oraz rękodzieło np. koronkowe serwety, obrusy a także miękkie kanapy i fotele o tradycyjnym wzornictwie, obite w tkaniny z motywem kwiatowym lub w kratę.

 

Lata 60`te ciągle na topie

Powróciły zgrabne komody na zwężanych, skośnych nóżkach, owalne stoliki kawowe, fotele na drewnianym stelarzu z podłokietnikami, i wiele modeli mebli kultowych dla swojego czasu. Obecnie wzornictwo czasów Andy`ego Warhola czy Elvisa Presleya stało się na nowo inspiracją dla designerów i projektantów wnętrz.  Można zauważyć we wnętrzach powrót do pastelowych odcieni różu i błękitu, energetycznych pomarańczy, żółci i czerwieni. Bezapelacyjnie, to z pewnością potwierdzi każdy architekt wnętrz, najlepszy klimat we wnętrzach stworzą autentyczne meble czy sprzęty z epoki. Do takich perełek wyszukanych na strychach czy targach staroci doskonale pasują sprzęty AGD o zaoblonych kształtach jak np. kultowy już SMEG

Warto zatem podarować nowe życie staremu fotelowi. Oczywiście nie każdy ma smykałkę do samodzielnego aranżowania wnętrz. Warto w takim momencie sięgnąć po pomoc architekta czy projektanta wnętrz. Nasza pracownia współpracuje ze sprawdzonymi firmami tapicerskimi i renowacja mebli jest zasięgu ręki. Czasami wystarczy powierzchowna renowacja elementów drewnianych, ciekawa tapicerka w pastelowych kolorach i poduszki ozdobione popartowymi motywami.